czwartek, 31 marca 2016

6 porad jak przygotować się do podróży



W tym poście opiszę moje przygotowania do podróży - tych zagranicznych.


 
Francja - Korsyka - port w miejscowości Bastia



      Dla wielu podróżników nie będą to żadne nowości, ale może przydadzą się początkującym.













Sokrates powiedział: "Wiem, że nic nie wiem".
Ja powiem: "Wiem, że wielu rzeczy nie wiem".


     
Dlatego bardzo proszę o wszelkie rady, linki, o każdą informację pomocną w przygotowaniu i realizacji podróży.


Tajlandia - Bangkok - lotnisko


Zanim wyruszę w podróż


Uwagi ogólne


    Tak jak pisałam w "O mnie" jedynym językiem obcym jakim się posługuję w bardzo ograniczonym zakresie jest angielski. Niejednokrotnie spotykani w podróżach ludzie podpowiadali odwiedzenie interesujących (być może?) miejsc, inny (lepszy?) dojazd lub po prostu chcieli pogadać ale bariera językowa zwykle była nie do przeskoczenia - niewiele rozumiałam.

Mimo wszystko, przynajmniej na razie, wolę podróżować na własną rękę. Z tego powodu cieszy mnie każde spotkanie z osobami mówiącymi w języku polskim lub innym słowiańskim. W każdej, dosłownie każdej dłuższej podróży takich ludzi spotykaliśmy. Zagadywali do nas po polsku, słowacku, czesku. Z oczywistych względów najczęściej w restauracjach, pensjonatach, hotelach.

Największym zaskoczeniem był Włoch, właściciel pizzerii w Bangkoku, ulokowanej z dala od turystycznych miejsc - mówił po polsku, miał żonę Polkę.



lot do Bangkoku
     Kiedyś w podróżach wystarczył nam namiot i czysty kemping ale z wiekiem człowiek staje się trochę wygodny.

I tak:

  - jeśli będę miała lot z długą przesiadką to przenocuję w hotelu, raczej nie będę spać na lotnisku;

  - jeśli lecę na kilka dni, i mam wybrać między tańszym hotelem na peryferiach miasta a droższym w centrum, wybiorę ten drugi;

  - jeśli nocuję jedną noc może być pokój ze wspólną łazienką, ale jeśli zostaję dwie lub więcej nocy rezerwuję pokój z łazienką.


Jednak zanim cokolwiek zarezerwuję, szukam promocji. Jak i gdzie piszę poniżej.



6 porad  

jak ja przygotowuję się do podróży




1. Szukanie informacji w internecie


Niemcy - Friedrichshafen - tablica "odjazdów" statków po jeziorze Bodeńskim

     Rozpoczynam od czytania relacji, przeglądam fora i wyciągam to co jest mi akurat potrzebne.









Najczęściej zaglądam na strony:

www.fly4free.pl/forum/  promocje lotnicze, autobusowe i inne; forum jest kopalnią wiedzy również na temat gdzie nocować, jak dojechać, co zwiedzić i wiele, wiele innych; 
www.travelbit.pl
www.globtroter.pl
www.gazeta.pl     forum i fotoforum dotyczące podróży;
   


2. Ubezpieczenie


Kołowanie na pas startowy w Abu Dhabi
     
   Nigdy nie ruszam się bez ubezpieczenia od kosztów leczenia. Warto porównać oferty kilku firm ubezpieczeniowych ponieważ różnią się one m.in. tym na jaki kontynent się udajemy, czy podróżujący ma przewlekłe choroby itp. Ja udaję się do Biura Ubezpieczeń i proszę o przygotowanie kilku ofert i dopiero wybieram tą najkorzystniejszą.





      Jeśli chodzi o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zamieszczam cytat ze strony NFZ

"UWAGA!
  • W wielu miejscowościach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie i nie honorują EKUZ.
  • Przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie zapewniają pokrycia przez NFZ kosztów transportu do Polski . Pacjent, co do zasady, w pełni ponosi koszty międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski.
Zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne".


3. Szczepienia


     Według oficjalnych informacji obowiązkowe szczepienie jest na żółtą febrę w niektórych krajach Afryki i Ameryki Południowej oraz przeciw zakażeniom meningokokowym przy wyjeździe do Arabii Saudyjskiej. Szczepienia na pozostałe choroby są zalecane. Szczepionki są płatne ale obowiązują kilka, kilkanaście lat a niektóre całe życie. Do Poradni Medycyny Podróży należy zgłosić się min. 6 tygodni przed wyjazdem.

Ja przed podróżą do Tajlandii zaszczepiłam się  na WZW A i B, tężec, błonicę, dur brzuszny (koszt: kilkaset złotych) i otrzymałam Międzynarodową Książeczkę Szczepień tzw. "żółtą książeczkę".

Malezja - Kuala Lumpur - kolejka naziemna




Tabela zalecanych szczepień przed wyjazdem do różnych krajów świata.



4. Wyjazd z Polski do ... jakiegoś kraju


Jak do tej pory opuszczałam kraj na dwa sposoby:

Austria - stacja benzynowa gdzieś w trasie
a) własnym samochodem

   Przygotowania zaczynam od zorientowania się jakie opłaty obowiązują na autostradach i tutaj pomocną stroną jest www.pzmtravel.com.pl gdzie można również zakupić winietę.
Czy warto, musisz rozstrzygnąć sam - ceny są wyższe niż kupno w danym kraju. Czasem jednak zakup w PZM Travel może być dobrym rozwiązaniem np. chcemy przekroczyć granicę w nocy, na lokalnej drodze.


b) samolotem

     Czyli potrzebny jest bilet. Właściwie wszystkie loty odbyłam na bilety zakupione w mniejszej lub większej promocji. Szukam ich już kilka miesięcy wcześniej.

Katowice/Pyrzowice - lotnisko

Poszukując biletu najczęściej korzystam z:

www.fly4free.pl
www.mlecznepodroze.onet.pl
www.skyscaner.pl
www.flipo.pl


A najwięcej biletów kupiłam na tanie linie:

https://wizzair.com/pl
https://www.ryanair.pl



5. Podróż po odwiedzanym kraju


   
Bolonia - włoskie pendolino
   
    Właściwie na większe odległości przemieszczałam się tylko pociągami we Włoszech. Koleje włoskie mają bardzo przyjazną stronę www.trenitalia.it. Z tej strony drukowałam rozkłady jazdy, czasem kupowałam bilet.                 




     




Włochy - wnętrze pociągu regionalnego


    Zwiedzając Włochy można czasem posłużyć się 7-godzinnym biletem na koleje regionalne.

Kupujemy bilet z miasta A do B na pociąg regionalny ale tylko w obszarze jednego regionu (województwa) Bilet ważny jest 7 godzin od skasowania. Udając sie do miasta B można wysiadać na stacjach pośrednich, pozwiedzać i jechać dalej. W ten sposób kilka lat temu zwiedziłam Cinque Terre.







Austria - Graz


   Najczęściej jednak korzystam z komunikacji miejskiej.

Aby znaleźć stronę internetową komunikacji w odwiedzanym mieście wpisuję w wyszukiwarkę: "jak poruszać się po (miasto)" lub "public transport in (miasto)".








         Wiele informacji na temat poruszania się po miastach, transportu z i na lotnisko a także wiele innych wskazówek można znaleźć na www.fly4free.pl/forum/. Należy szukać wchodząc na interesujący nas kraj.


6. Noclegi


Tajlandia - wyspa Ko Chang


   Poszukując noclegów często zaczynam od ich wyszukania i porównania cen na:

www.trivago.pl
www.hotelscombined.pl










Rezerwacji dokonuję głównie na stronach:

www.booking.pl   olbrzymia baza i szeroki przekrój noclegów;
www.accorhotels.pl   głównie hotele biznesowe, ale również np. Ibis Budget, gdzie w Polsce nocleg czasem kosztuje 39 zł lub 49 zł za pokój 2-os. z łazienką; co prawda łazienka jest dość specyficzna, ale jest;
www.hrs.pl - ceny raczej średnie ale są promocje w zakładce "deals";
www.hotels.pl - z tej strony korzystam najrzadziej.


Niemcy - Górne Łużyce - Oybin

   Na koniec jeszcze taka historyjka związana z pobytem w jednym z hoteli:


   W miejscowości Oybin w Niemczech zarezerwowałam na 3 doby pokój w hotelu (zdjęcie obok) razem ze śniadaniem i obiadokolacją. Chciałam zwiedzić Górne Łużyce, a ta miejscowość jest dobrym miejscem wypadowym jeśli nie chce się dojeżdżać z Polski. Zresztą sam Oybin jest ciekawy.
Dania na obiadokolację wybierało się spośród kilku zestawów (zupa i drugie danie). Każdego dnia był inny zestaw do wyboru. Właścicielka codziennie, specjalnie dla nas (byliśmy jedynymi Polakami i jednocześnie jedynymi obcokrajowcami) drukowała menu przetłumaczone za pomocą translatora na język polski. Dziękujemy miłej Pani. Nie muszę mówić, że była niezła zabawa czytając takie menu, ale przynajmniej rozumieliśmy co zamawiamy.

Piszcie jak Wy przygotowujecie się do wyjazdów.





14 komentarzy:

  1. ja też wcześniej jeździłam pod namiot, ale lata lecą i jestem już bardziej wygodna i nie mam już nawet sił składać i rozkładać go. Teraz jeżdżę przeważnie na campingi EUROCAMP i tam wynajmuję mobil home. Zamawia je wcześniej mój mąż i to wcale dużo nie kosztuje. Bywa też, że jeżdżę do wynajętych kwater. Są to wyjazdy indywidualne. Zawsze się ubezpieczam. Ciekawy jest Twój post i może pomóc tym, co zaczynają swoje podróżowanie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też korzystałam kilkukrotnie z "Eurocampu". Wynajmowałam głównie mobil home ale pod ich namiotami też nocowałam. Masz rację że ceny przed i po sezonie nie są wysokie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pani blog jest naprawdę dobry :-) Znalazłam go szukając relacji z wycieczek do Wiednia i bardzo mi się tu podoba. Ta informacja o 7-godzinnym bilecie na koleje włoskie jest dla mnie szczególnie przydatna. Kibicuję Pani i czekam na relacje z kolejnych wojaży. Sara.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że blog się spodobał. Zapraszam do kolejnych odwiedzin i życzę wspaniałych podróży.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny i rzetelny post, przygotowany staarannie. Jest pomocą nie tylko dla tych, którzy w podróżowaniu stawiają pierwsze kroki, ale też dla obeznanych w temacie - zawsze chętnie czytam porady i opinie innych osób.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję. Myślę, że strony które wymieniłam "obeznanym w temacie" są znane. Ale jeśli i doświadczeni podróżnicy choć odrobinę skorzystają na moich poradach to będę bardzo dumna. /smile/

      Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja jestem zdania, że ubezpieczenie turystyczne jest jednym z najważniejszych aspektów jakie powinniśmy zrobić przed ewentualnym wyjazdem. Dlatego ja za każdym razem korzystam z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych https://kioskpolis.pl/kalkulator-turystyczny/ i jestem zdania, że warto przez takie systemy zrobić wyliczenia naszej polisy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. świetny poradnik! Każdy przed zaplanowaniem podróży powinien tutaj na stronę wejść i zobaczyć co po kolei warto zrobić. Badania, szczepienia są bardzo ważne, na https://scanmed.pl/oferty/medycyna-podrozy możecie zobaczyć gdzie takie się wykonuje. Bez tego w wiele miejsc zwyczajnie nie polecimy. A potem też po powrocie możemy potrzebować pomocy medyków.

    OdpowiedzUsuń
  10. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Do każdej podróży trzeba być dobrze przygotowanym. Niezależnie, czy jest to podróż dłuższa czy weekendowy wypad. Najpotrzebniejsze produkty kosmetyczne, leki czy ubrania musimy mieć zawsze przy sobie. Pamiętajmy też o wygodnym obuwiu. My jedziemy na Bałkany więc będzie dużo zwiedzania.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie czasu na zapoznanie się z moimi podróżami i wędrówkami. Będę bardzo wdzięczna za każdy komentarz ich dotyczący. Chciałam poinformować, że wszystkie zdjęcia są autorstwa mojego lub mojego męża.